آموزش جامع دانگل BST

5/5 - (1 امتیاز)

یکی از قدیمی کارترین دانگل ها در راستای خدمات نرم افزاری موبایل را می توان به BST اشاره کرد.
این دانگل با اینکه پرقدرت شروع کرده و تونسته در کمترین زمان طرفداران زیادی بدست بیاره . در حال حاضر اقدامی برای اپدیت شدن و بروز بودن خدمات خود انجام نمی دهد و این باعث شده تا طرفدارانش کم کم نسبت به این دانگل دلسرد شوند.
برین سراغ آموزش….

توجه داشته باشید که ما بخش به بخش موارد لازم در برنامه رو بهتون آموزش می دهیم نه اضافه تر

در ابتدا دانگل رو به کامپیوتر خود متصل کنید و نرم افزار مربوط به دانگل رو باز کنید که با این کار با تصویر زیر مواجه خواهید شد.

توجه داشته باشید که حتما و حتما باید درایور ها رو صحیح نصب کرده باشد

صفحه استارت برنامه ی دانگل BST

بخش اول مربوط به گوشی های سامسونگ است که خود شامل سه قیمت Flashing و Unlock و Servic می باشد.

سربرگ سامسونگ

بخش Flashing :
در قسمت Device شما می توانید مدل گوشی خود را برای فلش زدن انتخاب کنید یا گوشی به کامپیوتر متصل و گزینه Scan را بزنید . این قیمت برای تمامی بخش های هواوی و … مشابه است.
در قسمت Port شما پورتی که گوشی به کامپیوتر متصل است رو انتخاب می کنید . بطور مثال فرض کنید دو گوشی سامسونگ به کامپیوتر متصل است و از انجایی که هر پورت شناسه ی جدا از خود را دارد . شما باستی پورت مربوطه را شناسایی کرده و در قسمت Port انتخاب نمایید.
در قسمت Mode شما می توانید به برنامه مشخص کنید که گوشی به چه صورتی قرار است متصل شود. فرض کنید گوشی روشن است یعنی در حالت ADB و میخواهید به حالت فلش یا همون دانلودمود ببرید.گزینه Dowenload را انتخاب و reboot را می زنید و گوشی به حالت فلش می رود.

بخش Flashing Settings :
این قسمت با انتخاب مدل گوشی از قسمت Device فعال خواهشد شد و شما فایل فلش را بایستی به ترتیب زیر قرار دهید.
PIT : اصلا به این فایل توجه نفرمایید و ازش رد بشید.این فایل جز موارد پایین نیست.
BL : فایلی است مربوط به بوت گوشی.
AP : فایلی است که در ان سیستم عامل system قرار دارد . همچنین قسمتی از فایل بوت.شما می توانید برای بروزرسانی اندروید گوشی این فایل را به صورت تکی یعنی بدون BL.CP.CSC رایت کنید.
CP : فایلی است که در شبکه قرار دارد. اصولا برای ترمیم شبکه ازین فایل هم استفاده می کنند.

توجه داشته باشید که فلش کردن گوشی به صورت چهارفایل فقط برای موارد تعمیر نرم افزاری گوشی صورت می پذیرد.اگر می خواهید گوشی را بروزرسانی کنید فقط تک فایل یعنی AP را فلش کنید.

EFS و UMS : این دو مورد مربوط به مراحل تخصصی است و لطفا ازش رد بشید. در اموزش های مربوطه راجب این دو مورد صحبت خواهیم کرد. (مربوط به ترمیم پایه ای شبکه)

بخش options :
one-package : اصولا برای گوشی هایی با رام چین که برنامه های گوگل را ندارد و میخواهید همراه با فلش پک برنامه های گوگل نیز نصب شوند انتخاب می شود. بدین صورت که در قسمت مربوطه پک را قرار داده .
Auto Reboot : این گزینه به طور پیش فرض فعال است و بدین معناست که وقتی فلش گوشی به پایان رسید گوشی را ریبوت کن.
EFS Clear : این گزینه را وقتی فعال کنید که EFS شما مشکل دارد و میخواهید پاک شود تا بتونید بعدش EFS جدید نصب کنید.
EFS بسیار در زمینه شبکه گوشی حساس است و باید با تخصص بالا با ان کار کنید.
Boot Update : این گزینه با اپدیت رام گوشی به صورت دیفالت انجام خواهد شد و لزومی نداره تیک بزنید.مگر در مواردی خاص.
Backup EFS : قبل از هر دستکاری در قسمت EFS حتما این گزینه را فعال کنید. تا اگر به مشکل برخورد کردید بتوانید به حالت اول برگردانید.
Bkp contact & sms : این گزینه را اگر می خواهید قبل فلش از اس ام اس و مخاطبین پشتیبان بگیرید تا بعد برگشت دهید استفاده کنید.
Safe Flashing : این گزینه به این معناست که عملیات فلش زدن شما یعنی فایل ها به صورت ایمن شده توسط برنامه صورت بگیرد می توانید تیک بزنید.
RE-Partition : با انجام عملیات فلش پارتیشن هارد گوشی را بازسازی می کند. انتخاب این گزینه توصیه نمی شود.
EFS Repair : برای بازسازی EFS توسط برنامه انتخاب می شود که انتخاب ان توصیه نمی شود.

بخش Special :
Read NVM : کپی گرفتن از فایل مربوط به ترمیم شبکه است.
Write NVM : از فایلی که از گوشی سالم کپی برداشته اید می توانید بر روی گوشی معیوب رایت کنید.
Read & Write EFS : کپی گرفتن از فایل پایه ای شبکه ی موبایل و رایت کردن همان فایل.
One Click Recovery : همان طور که از نامش با یک کلیک گوشی را به حالت ریکاوری می برد.

بخش Functions :
Flash & Reset : وقتی فایل فلش ها را چیده و از صحت فایل ها اطمینان داشتید گزینه ی Flash را بزنید و زمانی که می خواهید گوشی روشن و خاموش شود از گزینه Reset استفاده کنید.

سربرگ سامسونگ و بخش Unlock

بخش Screen Lock :
توضیح : این بخش برای مواقعی استفاده می شود که شما می خواهید قفل الگو..پین..رمز گوشی را باز کنید ولی اطلاعات کاربر بر روی گوشی پاک نشود.
Unlock via Recovery Mod : رمز گوشی را به صورتی که گوشی در حالت ریکاوری است برمیدارد.
ریکاوری مود : همان حالت وایپ است با کلیدهای ترکیبی پاورPower و صدای زیادvolume up و خانهHome
Reboot after unlock : بعد از انلاک گوشی ریبوت شود.
Backup Screen Locks in Device : قبل از اینکه قفل صفحه را حذف کند. یک کپی از قفل صفحه در گوشی بگیرد تا درصورت لازم بتوان برگشت داد.
Remove Google Lock : با انتخاب این گزینه گوگل اکانت موجود در گوشی حذف می شود.
کلید restore lock : نسخه کپی ای که از قفل گوشی گرفت را روی گوشی برگرداند.
Reset ScreenLock : با زدن این گزینه قفل گوشی حذف می شود.

بخش Network Lock :
توجه : این بخش برای باز کردن قفل شبکه مورد استفاده قرار می گیرد.
مثال : فرض گوشی از المان گوشی خرید کردید و می خواهید در ایران استفاده کنید.وقتی سیم کارت ایرانی داخلش قرار می دهید پیامی حاوی Network Lockd Please Enter Pin نمایش داده می شود.
این بدین معناست که شبکه ی ان گوشی فقط برای اپراتور های همان کشور فعال است و برای استفاده باید حتما پین انلاک ان را بدست اورید.
USB Modem : گوشی در حالت طبیعی و منو باز به کامپیوتر متصل است و می توانید عملیات را در این حالت بر روی گوشی انجام دهید.
COM Port : بدین معنا که گوشی به صورت خاموش یا sp یا دانلودمود به کامپیوتر متصل می شود و عملیات انلاک شبکه روی ان صورت می پذیرد.
کلید Read Codes : بدین معناست که کد انلاک شبکه را برایتان نمایش می دهد و شما می توانید کد بدست اماده را در گوشی وارد کرده تا گوشی انلاک شبکه شود.
کلید Unlock : بدون نمایش کد گوشی را انلاک شبکه نماید.

بخش Unlock Options :
Reset Reactivation/FRP/EE : گوشی باید در حالت دانلودمود باشد تا بتواند اکانت های فعال را بر روی گوشی بردارد. انتخاب این گزینه تمام اکانت های فعال را انلاک می کند.
Reset FRP via ADB : حذف گوگل اکانت از طریق ADB یعنی منو باز و تیک usb debugging فعال باشد ودرایورها صحیح نصب باشد.
Reset FRP via ROOT Pack : گوگل اکانت را در صورتی حذف می کند که گوشی روت شده باشد.
توجه : قبل از روت کردن گوشی عواقب ان را مورد توجه قرار دهید.
RSTPack : پکی است که در ان فایل های مربوط به انلاک کردن اکانت های گوشی های سامسونگ قرار دارد و شما می تواند با نصب ان بر روی گوشی. گوشی را انلاک نمایید.

سربرگ سامسونگ بخش service

بخش Repair :
در این بخش بازسازی شماره سریال ها . مک ادرس . ادرس بلوتوث و… صورت می پذیرد. ما فقط به مهم ترین مورد یعنی شماره سریال IMEI می پردازیم.


قسمت Repair Options :
ADB Port : این حالت با انتخاب مدل دقیق گوشی فعال می شود و از طریق حالت ADB شما و نوشتن سریال در کادر پایین می توانید ترمیم سریال یا تعویض سریال انجام دهید. (تیک اشکال زدایی یو اس بی باید فعال باشد)
توجه داشته باشید برای انجام عملیات در حالت ADB حتما باید گوشی روت شده باشد.

ترمیم سریال در همه مدل ها بسته به نوع سی پی یو گوشی دارد و ممکن است با انتخاب مدل گوشی کادر نوشتن سریال برای شما فعال نشود که بایستی از روش read & write استفاده کنید.

USB Modem : عملیات ترمیم شبکه را از طریق مودم انجام می دهد و بایستی فقط دراورها صحیح نصب شده باشد و گوشی به کامپیوتر به صورت روشن و منو باز متصل شده باشد.

COM Port : عملیات شبکه را به صورت گوشی خاموش با استفاده از پورت های باکس انجام می دهد که کابل های مخصوصی دارد.

IMEI Patch : حتما و حتما باید بعد از ترمیم سریال ان را پچ کنید که این دانگل این امکان را با زدن تیک IMEI Patch به صورت اتومات انجام می دهد.

Write : بعد از انتخاب یکی از موارد بالا و نوشتن سریال در کادر مربوطه باید گزینه ی write را بزنید.
READ : این گزینه سریال ثبت شده روی گوشی را برای شما نمایش می دهد.
RESET : کادر هایی که در ان سریال یا ادرس مک و … را نوشته اید پاک می کند.

قسمت Special :
Factory Reset : زمانی که گوشی به صورت ADB یا MTP به کامپیوتر متصل است. ان را به تنظیمات کارخانه باز میگرداند که تمام اطلاعت ان پاک می شود.
Exit FCT. Mode : خروج از حالت فکتوری مود.
Bypass MSL : یک نوع امنیت شبکه ای است که گاهی در عملیات ترمیم سریال اختلال اینجاد می کند.با زدن این گزینه این امنیت را خاموش می کند.
Write Cert : فایل سرت cert فایلی است که در ان شماره سریال ذخیره شده و شما می توانید از گوشی سالم read cert گرفته و در گوشی معیوب write انجام دهید. این فایل زمانی خوب است که بعضی از گوشی ها را نمی توان به صورت مستقیم ترمیم سریال انجام دهیم.
Write QCN : این فایل هم دقیقا مشابه فایل Cert می باشد و تنها تفاوت ان این است که هر گوشی ای ازین فایل پشتیبانی نمی کند.
Repair DRK : این فایل مشابه ی فایل MSL یک فایل امنیتی بود و برای گذر از ان باید این گزینه را انتخاب کنیم. توجه داشته باشید تا وقتی خطای drk مشاهده نشد بهتره ازین گزینه استفاده نکنید.
Enable UART : فعال کردن کام پورت باکس و مچ کردن ان با دانگل و ترمیم سریال از ان طریقبا کابل کام.
Enable QC DIAG : این گزینه برای گوشی هایی با مدل سی پی یو کوالکام استفاده می شود.diag یک راه دسترسی به قسمت های تخصصی اندروید گوشی می باشد.
Repair Network : بعد از انجام عملیات ترمیم سریال لازمه که همانند گزینه IMEI PATCH این گزینه انتخاب شود.توجه داشته باشید بی دلیل ازین گزینه استفاده نکنید.

قسمت Misc :
توضیح مختصر : فایل PIT برای بوت است و دستکاری در ان باعث خاموشی یا بریک شدن گوشی میشود پس از ان رد شوید. Enable All Languages تمامی زبان های مخفی در گوشی را نمایان می کند مخصوصا زبان فارسی. در بعضی مواقع برای انجام این عملیات گوشی باید روت باشد.
App2SD Options : این گزینه برای گوشی هایی که حافظه داخلی زیادی ندارند استفاده می شود. بدین صورت که مسیر نصب نرم افزار را بر روی مموری کارت تنظیم می کند.توجه داشته باشید سرعت لود شدن برنامه ها بستگی به سرعت مموری کارت دارد.

بخش BK. & Restore :
در تمامی سربرگ ها این بخش برای پشتیبان گیری مخاطبین استفاده می شود.و پاک کردن تمامی ان ها.

بخش ROOT : توصیه می شود از فایل های اماده ی روت موجود در گوگل برای انجام روت استفاده کنید و ازین بخش بگذرید. این دانگل قدرت کافی برای روت گوشی های جدید ندارد.

سربرگ HTC بخش Flashing

در این بخش گوشی های HTC را به دو صورت Fastboot و SD Update فلش می زنیم.
قسمت انتخاب مدل گوشی و حالت Mode را در سربرگ سامسونگ توضیح داده ایم و لزومی برای تکرارش نیست.
بخش Fastboot : با استفاده از ولوم پایین گوشی را به حالت Fastboot یا UBoot می بریم و فایل فلش مثلا D816w را دانلود می کنیم.

توجه داشته باشید که فایل فلش های گوشی های HTC به دو صورت Fastboot که اصولا توسط توسعه دهندگان ارائه می شود و نوع دیگر اپدیت های رسمی RUU که توسط شرکت سازنده ارائه می شود. برای فلش زدن فایل های فست بوت بایستی حتما بوت لودر گوشی را انلاک نمایید.
برای دانلود هر دو فایل باید به نکات زیر توجه نمایید :
Model : A5_DUG مدل گوشی “مهم”
Build : 2.06.1402.2 بیلد نامبر فایل دانلود شده که یکی یا بالاتر باید باشد “مهم”
MID : 0P9C70000 کد انحصاری مدل گوشی ” مهم ”
Security : ON روشن یا خاموش بودن بوتلودر گوشی “در حالت فست بوت”
Region : CU فایل مربوط به چه کشوری است که باید با فایل گوشی یکی باشد “مهم”

از انجایی که گوشی های HTC دارای دو مدل CPU می باشد. فایل فلش های انها نیز متفاوت است.
Qualcomm : فایل فلش انها مطابق دستور داده شده باید نصب شود.
Mediatek : فایل فلش این دسته بدون هیچ محدودیت مکانی نصب می شود و فقط باید به سالم بودن و ابدیت بودن بوت توجه گردد.

Flash File : در این کادر باید فایل ZIP دانلود شده قرار داده شود و اگر فایل شما موردی نداشته و مطابق دستور العمل های شرکت سازنده ساخته شده باشد. در کادر پایین فایل های موجود در ZIP لیست می شود.

Options :
تمام تیک هایی که می خواهید در روند فلش تغییر ایجاد کند را می زنید.
Downgrade : اگر فایل فلش شما قابلیت دانگرید داشته باشد شما می توانید گوشی را دانگرید کنید.
دانگرید : بدین معناست که مثلا میخواهید از اندروید 6 به 5 برگردید. ” ریسک خاموشی”
دیگر موارد به دلیل روشنی مورد توضیح داده نمی شود.

سربرگ HTC بخش SD Update

Flash Settings :
Flash File : فایل فلشی که به صورت زیپ دانلود نمودید را اکسترکت نمایید و ادرس پوشه را در این قسمت قرار داده و یک مموری کارت سرعت بالا قرار داده و گزینه R در بخش SDCard را بزنید و در اخر گزینه START را بزنید تا فایل را به شکل OTA در مموری بسازد.
در پایان مموری کارت را در گوشی گذاشته و کلید ولوم پایین را بفشارید تا عملیات اپدیت شروع شود.

سربرگ HTC بخش Unlock

قسمت Bootloader Lock :
Check Bootloader : برای چک کردن بوتلودر از این گزینه استفاده می کنید.
Relock Bootloader : اگر بوتلودر شما باز است می توانید با انتخاب این گزینه ان را قفل نمایید.
one-Click Unlock : با یک کلید بوتلودر گوشی خود را انلاک نمایید.
Get Token : برای انجام این عملیات لطفا به سایت HTCDev.com مراجعه نمایید.

Screen Lock :
این بخش را در سربرگ سامسونگ توضیح داده ایم. لطفا به انجا مراجعه نمایید.

سربرگ HTC بخش Service

Common :
توضیح کلی اینکه این بخش فقط در صورتی عمل میکنه که گوشی روت باشه و شما می توانید در این بخش تمام مشخصات گوشی اععم از شماره سریال را تعویض نمایید یا گوشی را فکتوری ریست نمایید و یا مسیر نصب نرم افزار را به مموری کارت تییر دهید.
Root : در بخش روت متودی برای روت شدن گوشی انتخاب نمایید یا برنامه ای که گوشی را روت می کنید به برنامه معرفی نمایید.
بهتره برای روت گوشی های HTC از کاستوم ریکاوری ها استفاده نمایید.

سربرگ XIAOMI بخش Flashing

در ابتدا باید به تمام نکاتی که در قسمت نوت گفته شده عمل کنید.

Flash File : فایل فلش های شیاِئومی به صورت Fastboot و OTA عرضه می شود. در فایل فلش های Fastboot یک فایل زیپ به شما داده می شود که باید گوشی را به حالت Fastboot mod ببرید و در قسمت فلش فایل دانگل قرار دهید و گزینه FLASH را بزنید تا عملیات فلش شروع شود.
اگر نمی خواهید اطلاعات گوشی در فلش زدن پاک نشود تیک Skip Userdata را بزنید.

توجه داشته باشید که برای فلش زدن گوشی های شیائومی در حالت فست بوت حتما و حتما باید بوتلودر انلاک شود.

تغییر منطقه ی کلی گوشی با این روش فلش امکان پذیر است.

سربرگ Xiaomi بخش Unlock

Screen Lock :
این بخش در حالت ADB کار می کند. در بخش های قبل راجب این بخش صحبت کردیم.
Preserve Userdata : انلاک قفل صفحه گوشی و حفظ اطلاعات گوشی به صورت سروری.

Unlock :
Factory Reset (EDL 9008) TRSTPOINT : گوشی را در حالت تست پوینت یا همان EDL پورت 9008 به تنظیمات کارخانه باز میگرداند. Sideload : در حالت عادی و روشن.

حالت TestPoint یا به اختصار EDL حالتی است تخصصی که کاربرد فراوانی دارد و به صورت بازم هم تخصصی مورد استفاده قرار میگیرد.
پشت گوشی را باز نموده و در گوگل testpoint گوشی مورد نظر را جستجو کرده و با جدا کردن باتری و اتصال دو پین را انجام دهید .

بخش Device Lock :
این بخش گوگل اکانت و می اکانت شیائومی را در دو حالت ADB و EDL انلاک می کند.همچنین بوتلودر را می تواند در حالت EDL انلاک نمایید.

بخش Service :
این بخش مشابه ی بخش سامسونگ می باشد که برای ترمیم سریال باید گوشی روت شده باشد و همچنین گزینه ی فعال کردن دیاگ دارد و میتواند در حالت EDL کارهای خوبی انجام دهد.

سربرگ MTK بخش SERVICE

این سربرگ برای CPU های MTK می باشد که برای ان در این دانگل زیاد خدماتی صورت نگرفته.

Screen Lock :
می توان گفت مهم ترین و کامل ترین بخش در سربرگ MTK دراین دانگل همین قسمت قفل صفحه می باشد.
read screen lock : با انتخاب این گزینه و زدن کلید start پنجره ای باز می شود که از شما می پرسد رمز صفحه موبایل شما از چه نوع است و با انتخاب مورد مربوطه باید گوشی را به حالت خاموش متصل نمایید تا دانگل عملیات خود را انجام دهد.
Meta Mode : رمز گوشی را در حالت متامود انلاک می نمایید.
Enable USB Debug : اول اشکال زدایی یو اس بی را فعال نموده سپس از طریق حالت ADB رمز گوشی را حذف می کند.
Normal Mode : در حالت گوشی روشن و منو باز گوشی را انلاک میکند.

Enable USB Debug :
همانطور که از نامش پیداست. اشکال زدایی یو اس بی را در حالی که گوشی خاموش است و به کامپیوتر متصل می کنید فعال می کند.

IMEI(PWR On) repair :
شماره سریال گوشی شما را در حالت گوشی روشن و گوشی روت شده ترمیم یا تعویض می کند.

Root : گوشی را در حالت گوشی خاموش روت می کند که البته کمی بعید به نظر میرسد.

سربرگ Android :
در این سربرگ خدمات عمومی در تمام سربرگ ها قرار دارد که توضیح داده شده است.

این دانگل به نصب بودن درایور ها بسیار حساس است که باید با برنامه ی zadig_2.2 درایور دانگل را نصب نمایید.
اگر درایور دانگل نصب نباشد روی لوگوی ورودی گیر کرده و جلوتر نمی اید.

پایان آموزش

لطفا انتقادات و پیشنهادات خود را در قسمت نظرات بیان نمایید

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *